Ani Fin, ani Švéd…? Večer s finskošvédskou literaturou

Předvánoční literární večer bude věnovaný tvorbě finských Švédů, tedy švédskojazyčné menšiny žijící už po staletí zejména na jihozápadě Finska. Dozvíte se víc o minulosti i současnosti této menšiny, o tom, jaké knihy její příslušníci psali a píší a co z toho si můžete přečíst i v češtině. Během večera představíme letošní červnové číslo literárního časopisu PLAV, který se zaměřil právě na toto téma, a také knihy finskošvédských autorů, které v nedávné době vyšly v českém překladu, konkrétně historický román Chiméra 38 Kjella Westöa a vánoční příběh Noční rychlík Karin Erlandsson.

Hlavním hostem debaty bude odborník na finskošvédskou literaturu Jan Dlask z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který bude debatovat s překladatelem Chiméry 38 a Nočního rychlíku a autorem koncepce finskošvédského čísla časopisu PLAV Janem-Markem Šíkem.

Moderuje Hana Hochmanová.

Vstup volný.

foto: Bjørn Forsberg

Jan Dlask (* 1973) je literární badatel, autor odborných studií a článků na téma finské literatury. Vystudoval finštinu a švédštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2002 zde působí na oddělení finských studií, přednáší hlavně finskou a finskošvédskou literaturu, jejich české překlady také recenzuje v kulturním tisku. Absolvoval několik zahraničních stáží, mimo jiné na univerzitě v Helsinkách a na švédskojazyčné Åbo Akademi v Turku ve Finsku. V roce 2018 vydal monografii Dějiny finskošvédské literatury v perspektivě bourdieuovské sociologie.

foto: Petra Antalová

Jan-Marek Šík (*1988) vystudoval finštinu, švédštinu, baltistiku a teorii vyprávění. Působí na Ústavu jazykovědy a baltistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Příležitostně překládá převážně ze švédštiny, píše recenze a věnuje se propagaci severské literatury a kultury ve Skandinávském domě. Spolu s manželkou Lenkou hrají v metalové kapele a jsou autory fantasy románů Rituál (2019) a Trojice (2022).

Akci pořádá Skandinávský dům za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.