Alfred Nyström

Gustaf Alfred Nyström (11. 3. 1844 – 15. 2. 1897) byl významný švédský sochař. Pocházel z Östergötlandu z poměrně chudé rodiny, a tak se velmi záhy musel naučit protloukat na vlastní pěst. Vyzkoušel si profese jako např. zahradník, pomocník na stavbách nebo kovář.

Ve volném čase ovšem rád kreslil, což ho přivedlo do Stockholmu na tamní Akademii umění, kde se stal žákem sochaře Johana Petera Molina. Díky němu také roku 1870 získal první významnou zakázku na sochu oblíbeného švédské básníka a skladatele 18. století Carla Michaela Bellmana. Protože se Nyström stýkal s dalším švédským velikánem, Augustem Strindbergem, rozhodl se, že modelem mu bude sedět právě on. Strindberg o své zkušenosti dokonce napsal báseň nazvanou V Nyströmově ateliéru a osobu samotného Nyströma údajně použil jako předlohu pro postavu Alberta ve svém románu Syn služky. Bellmanova socha z pobronzovaného zinku byla odhalena roku 1872 na Djurgårdenu ve Stockholmu a těšila se veliké popularitě.

Nyström se následně vydal na cesty po Evropě. Tři roky strávil na studiích v Mnichově a dalších devět prací v Římě, nějakou dobu pobýval v Dánsku, ale nakonec se přece jen vrátil do vlasti, aby ve Stockholmu uspořádal výstavu svých vlastních děl. V roce 1889 se stal členem stockholmské Akademie umění.

Nyströmův obdivovatel Anton Ridderstad, zakladatel muzea kraje Östergötland (Östergötlands länsmuseum), vybudoval na svém sídle Berga sochařský park, kam na čestné místo umístil i Nyströmovu sochu Matka Svea.

 

Autorka článku: Martina Kašparová, Skandinávský dům
obrázek – zdroj: no.wikipedia.org