Akce o švédské literatuře na Knižním festivalu Ostrava

Čtvrtý ročník Knižního festivalu Ostrava se uskuteční 3. a 4. března 2023.

Knižní novinky a to nejzajímavější z knižní produkce představí nakladatelé všech žánrů z celé České republiky.

V rámci bohatého doprovodného programu se můžete těšit na tematické besedy a přednášky na dvou scénách; autorská čtení, autogramiády, křty nových knih a setkání s nejčtenějšími českými autory; workshopy, tvůrčí dílny a herní zónu; odpočinkovou „chill out“ zónu s kavárnou, soutěže a tematické výstavy.

Těšit se můžete také na dvě akce o švédské literatuře:

V pátek od 16:00 bude na programu beseda Století staříci, upíři a vrazi – švédské recepty na literární bestsellery (více informací na Facebooku)

Jaké literární trendy panují v zemi, která sahá až za polární kruh? Čím přitahuje pozornost celého světa? Severská detektivka je dávno zavedeným pojmem a určitě nejpřekládanějším žánrem z těchto evropských končin. Čím to, že se (nejen) u nás těší takové popularitě? A co čtenáře po celém světě baví na švédském humoru? Do kin právě vstupuje americká filmová verze slavné knihy Fredrika Backmana Muž jménem Ove, kde Oveho, pro anglosaský svět Ottu, ztvárnil samotný Tom Hanks. Stejně legendárním jako bručoun Ove už se stihl stát i stoletý stařík, který po vylézání z okna a zmizení zachránil celý svět. Jonase Jonassona, autora slavného staříka, do češtiny překládá Hana Švolbová, a právě s ní se o současné švédské literatuře bude bavit překladatel a tajemník pro kulturu švédského velvyslanectví Martin Severýn.

Besedu, která oficiálně zahájí projekt Centra Pant nazvaný Tváře Evropy, osobně uvede švédský velvyslanec v České republice, J. E. pan Fredrik Jörgensen.

V sobotu od 10:05 se pak můžete těšit na akci pro děti Švédské dětské říkanky a písničky (více informací na Facebooku)

Pipi Dlouhou punčochu určitě známe všichni! Ale co další švédské dětské postavy?

V programu zazní výběr švédských dětských říkanek, ale zejména písní z pera známé švédské spisovatelky Astrid Lindgren, jejíž texty zhudebnil jazzový skladatel a hudebník narozený v Česku, Georg (Jiří) Riedel. Tyto a také skladby dalších švédských autorů, např. Alice Tegnér, Gullan Bornemark nebo Barbro Lindgren, vám představí Christoffer Strandh, učitel v mateřské školce a hudebník, který má velké zkušenosti s dětskou písní. Zpívá a doprovází se na kytaru, akordeon a trumpetu. Spolu se svou ženou Beatou děti některé z říkanek a písniček i naučí. A kdo chce, může si i zatančit.
Určeno pro děti bez ohledu na věk.

Švédský programový blok se koná na scéně Voices of Freedom & Deník N.

Projekt Tváře Evropy realizuje Europe Direct Ostrava a Centrum Pant.

Knižní festival pořádá Černá louka, jeho partnery jsou Knihcentrum.cz, Centrum PANT, Deník N, Český rozhlas Dvojka a statutární město Ostrava.

Informace o programu a vstupech najdete na www.kniznifestival.cz.