Když jsem se kolegyni Jitce svěřila s tím, že na začátku prosince pojedu do Bergenu a že bych o tom ráda napsala adventně laděný článek, významně se pousmála. Sama zde strávila několik měsíců, a tak dobře ví, že mnohé z místních adventních výjevů mají na míle daleko od ladovské zasněžené zimy, kterou by si našinec asi u Norska automaticky představil. Za deset minut se zde vystřídá počasí od zatažena přes déšť a kroupy až po namoklé sněžení, aby nakonec vysvitlo slunce. A to samé několikrát zopakovat.
I tak má ale Bergen i během adventu rozhodně co nabídnout. Vyplatí se investovat de Bergenské karty (Bergenskortet), v jejíž ceně jsou mimo hlavní turistickou sezónu atrakce, jako je lanová dráha na Fløyen, ale i několik muzeí. Dva dny stojí 360 norských korun s možností slevy například pro studenty a na to nejnutnější z Bergenu a blízkého okolí plně postačí.
Nejvánočnější obchod v Norsku
Hned na ikonickém Bryggenu se skrývá obchod, který vánoční náladu neomezuje pouze na období adventu. Vánoční dům JULEHUSET nabízí tři patra plná vánočních dekorací různých velikostí a různých úrovní vkusu (či nevkusu). V době předvánoční se přímo nabízí zde utratit pěkné peníze, nicméně mnoho z ozdob dělá dojem, že nepřežije ani cestu na prázdninové ubytování, natož pak mnohahodinovou cestu autem, vlakem nebo letadlem.
Pepperkakebyen
Pepperkakebyen si nehraje na tajemství: názvem slibuje město upečené z perníku, a to návštěvníkovi také dopřeje. Tento monstrózní projekt se ovšem neodehrává na úrovni profesionální, nýbrž amatérsky-komunitní. Pečou školy, školky, firmy i jednotlivé rodiny. Když se pak výtvory poskládají dohromady, zaplní se jimi celá obrovská hala. Otevřeno je od půlky listopadu až do Štědrého dne, ale vyplatí se nečekat. I to největší perníkové městečko postupně vyčichne a okorá…
Santa Lucia
Svatá Lucie se slaví 13. prosince, oslavy se však mohou konat celý týden kolem dne, na který toto datum zrovna vychází. Dívky a chlapci se obléknou do bílé barvy a společně v průvodu zazpívají několik písní a žalmů. Dívka představující Lucii jde vždy v čele a na hlavě má korunu, jejíž součástí jsou i čtyři svíce. Pokud máte možnost se takové oslavy zúčastnit, rozhodně neváhejte.
Výhled z Fløyenu
Vrch Fløyen je nejnižší z pověstných sedmi kopců, které obklopují Bergen, je však také nejlépe dostupný přímo z centra. V rámci Bergenské karty na něj lze vyjet lanovou dráhou podobné té na Petřín, není však ani problém se na něj či z něj zpátky dolů dostat pěšky. Nabízí struhjící výhled na město a hezkou procházku lesem s několika jezery.
Muzea, muzea, muzea
Vzhledem k počasí přijdou muzea vhod, nejedná se však o nuznou výplň času kvůli deštivému počasí. Dvě krásná muzea, historické a přírodovědné, spravuje přímo místní univerzita. Za návštěvu stojí i muzeum zřízené v někdejším domově Edvarda Griega Troldhaugen, autentický dům hanzovního kupce na Bryggenu (Det hanseatiske museum) nebo moderní muzeum věnované Bryggenu a regionální historii. Z galerií doporučujeme KODE, která ve čtyřech budovách prostřednictvím stálých expozic i mimořádných výstav prezentuje mezinárodní i norské umění.
Trhy adventní i rybí
Skandinávská gastronomie nenadchne úplně každého. Ve své tradiční podobě přiliš nepřeje vegetariánům ani těm, co jim nevoní ryby či jiné mořské plody. V polévkárně Suppologen v centru města seženete místní specialitu – lapskaus, polévku z kořenové zeleniny a jehněčího masa, a ve stánku hned vedle Bryggenu se prodávají párky z losího masa s tradiční brusinkovou omáčkou a smaženou cibulkou.
Na rybím trhu u vody mají mořské plody všech tvarů i velkostí, i když pochopitelně mnohdy za horentní sumy. To ale turistu v Norsku nesmí překvapit. V tomto smyslu vůbec nejhorší je samozřejmě alkohol: malé pivo se v restauraci či baru pohybuje cenově asi kolem dvou set korun českých… Ještě o něco víc pak na vánočních trzích stojí svařené víno. Trhy však mají své kouzlo, a pokud zrovna neprší a nefouká tím nejhorším bergenským způsobem (deštník ani nemá cenu vytahovat, nevydrží to), lze se světýlky pokochat i z výšky ruského kola.
Stavkirke – tradiční dřevěný kostel
Dřevěný kostel ve Fantoftu se před skoro třiceti lety stal terčem podlého žhářského útoku, jako pták Fénix však vstal z popela a znovu vybudovaný stojí na svém místě v původní podobě. Během adventu však bohužel není možné se do něj dostat, otevřený je pouze od půlky března do půlky září. Nelze jej tak obdivovat jinak než jenom zpoza plotu, kterým je z pochopitelných důvodů obehnán.
Suma sumárum, Bergen stojí za návštěvu kdykoli, i během adventu.
Autorka článku a fotografií: Tereza Čechová, Skandinávský dům