8. 7. – Inaugurace první lotyšské prezidentky

8. července 1999 byla historicky první lotyšskou prezidentkou inaugurována Vaira Vīķe-Freiberga. Tím se zároveň stala i první prezidentkou ve všech postkomunistických zemích. O deset let později se totéž podařilo její litevské kolegyni Dalii Grybauskaitė a v roce 2016 Estonce Kersti Kaljulaid.

Vairu Vīķe-Freibergu (coby nestraníka) zvolil lotyšský parlament v prezidentských volbách dne 20. června 1999. Vaira původně vůbec nekandidovala, ale nakonec ji vybraly strany jako kompromis poté, co se nemohly shodnout na jiném jméně. O čtyři roky později Freiberga svůj post obhájila, a byla tak prezidentkou Lotyšské republiky po dvě funkční období, tj. po osm let mezi roky 1999 a 2007. Po ní byl do úřadu zvolen Valdis Zatlers (prezidentem 2007–2011). Freiberga byla celkově šestou osobou, která jako prezident stála v čele Lotyšska.

Během jejího funkčního období Lotyšsko potvrdilo svoji prozápadní orientaci, kterou Freiberga velmi podporuje: v roce 2004 vstoupilo do Evropské unie a stalo se členem NATO. I po skončení prezidentského mandátu zůstává ex-prezidentka aktivní a respektovanou političkou. V roce 2006 byla např. jedním z kandidátů na post generálního tajemníka OSN. Je velkou zastánkyní svobody, demokracie, morálky, rovnosti, sociální spravedlnosti a pravdivé interpretace evropských dějin.

Vaira Vīķe-Freiberga se narodila v roce 1937 v Rize. Na konci druhé světové války rodina z Lotyšska emigrovala, nejprve do Německa, pak do Maroka. Nakonec se usadili v Kanadě, kde Vaira získala titul Ph.D. z psychologie. Budoucí lotyšská prezidentka pak pracovala jako vědkyně a je mj. velkou odbornicí na lotyšský folklor a ústní lidovou slovesnost. Vydala několik odborných knih a stovky vědeckých článků. V kanadské emigraci byla aktivní postavou v rámci lotyšské exilové komunity.

V Lotyšsku žije od roku 1998. Tentýž rok byla v Rize jmenována ředitelkou nově vzniklého Lotyšského institutu. Vaira Vīķe-Freiberga je vdaná za Imantse Freibergse, nímž má dvě děti.

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: president.lv