6. 7. – Den litevské státnosti

V Litvě nese den s datem 6. července jméno Den státnosti a je věnován památce korunovace litevského krále Mindaugase (litevsky Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena). Slaví se jako oficiální státní svátek. Největší oslavy tradičně probíhají ve městě Kernavė, vzdáleném asi 35 km od Vilniusu, které bylo podle archeologických vykopávek hlavním městem Velkoknížectví litevského a Mindaugasovým sídlem (v roce 2004 se lokalita stala součástí světového kulturního dědictví UNESCO).

(Velko)kníže Mindaugas se narodil kolem roku 1200 a v roce 1263 byl zavražděn při spiknutí. Považuje se za prvního známého vládce Litvy, kterému se podařilo sjednotit dosud politicky nejednotné území obývané Litevci. V roce 1253, nejpravděpodobněji 6. července, byl korunován králem. Již v roce 1236 vedl Mindaugas Litevce proti křižákům v bitvě u Saule (litevsky Saulės mūšis), která se odehrála na litevském území. Důležitá výhra Litevců spojených s lotyšskými kmeny Zemgalců a Kuronců zastavila na čas christianizaci oblasti. Sám Mindaugas přijal křest o několik let později během bojů o moc, a díky tomu se pak mohl spojit s dosud znepřátelenými křižáky.

Mindaugas se částečně zasloužil o odklon oblasti od vlivů z území dnešního Ruska a nástup západoevropské kultury. Také sehrál významnou roli při zastavování pronikání tatarských kmenů k Baltskému moři a zasloužil se o první mezinárodní uznání Litvy.

V roce 2003, při 750. výročí jeho korunovace, byl v hlavním městě Litvy Vilniusu uveden do provozu nový most přes řeku Neris, jenž byl na počest krále Mindaugase pojmenován Mindaugasův most (Mindaugo tiltas).

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org