6. června slaví Švédsko svůj národní den. Datum připomíná hned několik událostí, důležitých pro švédský národ. V roce 1523 byl švédským králem zvolen Gustav Vasa, čímž byla rozpuštěna Kalmarská unie. V roce 1654 nastoupil na trůn král Karel X. Gustav poté, co jeho sestřenice královna Kristina rezignovala. V roce 1809 dostalo Švédsko novou ústavu, která postoupila značnou část moci švédskému parlamentu. V roce 1857 se švédský následník trůnu Oscar oženil se Žofií Nassavskou. V roce 1974 byla v tento den přijata nová ústava, která ze Švédska učinila konstituční monarchii.
Svátek byl uzákoněn roku 1982, jeho historie však sahá mnohem hlouběji. Již od roku 1916 se během něj neoficiálně vyvěšovala švédská vlajka. Teprve od roku 2005 však patří ke dnům pracovního klidu. Švédský parlament Riksdag odmítal na listinu přidat nový volný den, a tak se výměnou ze Svatodušního pondělí stal běžný pracovní den. Proti tomuto rozhodnutí se mnozí stavěli odmítavě, zejména lidé z řad náboženských skupin. Padl návrh 6. červen zrušit a národní den přesunout ke svatojánské noci, která se ve Švédsku řadí k zavedeným a velmi oblíbeným svátkům. Tento návrh však neprošel.
V minulosti se v tento den kromě vyvěšování vlajky velké oslavy nekonaly. Švédové však vždy toužili mít den, kdy by mohli oslavovat vlastní národ a zemi, a s trochou závisti tak pokukovali po velkolepém norském 17. květnu. V posledních deseti letech se oslavy národního dne ve Švédsku rozproudily, obyvatelé nosí tradiční kroje, průvody doprovází folklórní hudba a tanec a nechybí ani švédská kuchyně. Průvody dětí jsou zjevně inspirovány oslavami norského národního dne. Oslav se aktivně účastní také švédská královská rodina. Vrchol programu představuje večerní televizní show ze Skansenu ve Stockholmu, při níž vystupují artisté a král uděluje vyznamenání. Národní den se ovšem stal také dnem zvýšené aktivity neonacistických a ultranacionálních skupin.