18 dní před Vánoci, 6. prosince 1917 započalo Finsko svou historii jako suverénní stát. V tento den poměrně nenápadně vyhlásila nově vznikající Finská republika svou nezávislost na Rusku.
Finské vévodství bylo nejprve součástí Švédska, ale později, roku 1809 přešlo pod ruskou nadvládu jako Finské velkoknížectví. V rámci Ruské říše se těšilo Finsko střídavě větší a menší autonomii. V období první světové války ovšem Ruskem otřásaly nepokoje spojené mimo jiné s prohranými válečnými taženími. Tato nestabilita vyústila ve Velkou říjnovou revoluci a svržení carské rodiny z trůnu, občanskou válku a nástup komunismu. Finové pod vedením tehdejšího předsedy vlády Pehra Evinda Svindhufvuda vyhlásili nezávislost. Tu Rusko oficiálně potvrdilo 31. prosince 1917. Následovalo krátké období, kdy vládl Svindhufvud jako regent a kdy se rozhodovalo o státním zřízení.
Idea monarchie ale nakonec nebyla životaschopná a zvítězila republika. Poprvé byl finský Den nezávislosti (finsky Itsenäisyyspäivä) oslaven v roce 1919. Od té doby získaly oslavy svou již tradiční podobu. Vedle promítání filmu Neznámý voják a přenosu z prezidentské recepce, kterou mají možnost sledovat z domova na kanálu YLE, vyvěšují Finové národní modrobílou vlajku, pojídají dortíky s polevou v národních barvách a zapalují po dvou svíčkách v každém okně. Někteří se účastní vojenských přehlídek, jiní koncertů a někteří dokonce chodí demonstrovat. Všichni ale vnímají tento den slavnostně a připomínají si, že suverenita jejich státu není samozřejmá.
Autorka článku: Adéla Šímová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: kaarina0.livejournal.com