5. 6. – Den otců v Dánsku

Den otců je svátek, při němž oslavujeme své otce a tatínky a vzdáváme jim poctu. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě. V Dánsku připadá Den otců (dánsky Fars dag) každoročně vždy na 5. června a slaví se společně s Dnem dánské ústavy. Tím se Dánsko liší od většiny sousedních skandinávských a pobaltských států, které jej slaví většinou až o několik měsíců později, druhou neděli v listopadu. Dánsko Den otců v letech 1947–1956 slavilo také v tuto neděli, ale pak se svátek přesunul opět na 5. června, kde setrval dodnes. Vůbec poprvé se Den otců v Dánsku slavil v roce 1935.

Podobně jako maminkám na Svátek matek kupují děti svým tatínkům na Den otců květiny, drobné dárky a vyrábějí přáníčka. Často ale tatínkům udělá radost pouhá skutečnost, že si na jejich svátek děti vzpomněly a tatínkovi popřály.

V Dánsku je populárním místem oslav Dne otců Dánské technické muzeum (Danmarks Tekniske Museum) v Helsingøru, které na tento den připravuje zábavnou přehlídku strojů a zařízení (tzv. maskinfest) a program zaměřený především na chlapeckou a mužskou část publika (viz obr.). Letos se oslava Dne otců v Technickém muzeu koná již po jedenácté.

 

Autorka textu: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: tekniskmuseum.dk