5. 5. – Zahájení LOH ve Stockholmu

5. května 1912 byly ve švédském hlavním městě Stockholmu zahájeny Hry V. letní olympiády, jak se událost tehdy oficiálně nazývala. Olympiádu slavnostně zahájil švédský král Gustav V. Data zahájení her jsou v podstatě tři: 5. května 1912 začal tenisový turnaj, 29. června fotbal a střelecké disciplíny a 6. července se začalo závodit v ostatních sportech. Proto někdy bývá jako datum zahájení her uváděn 6. červenec. Hry skončily 27. července 1912. Je to jediná olympiáda, kterou kdy Švédsko pořádalo.

Nejvíce medailí podle počtu zlatých si ze Švédska odvezly Spojené státy americké. Pořadatelská země skončila druhá se ziskem 24 zlatých, 24 stříbrných a 17 bronzových medailí (viz tabulka). Nejúspěšnějším sportovcem v počtu vybojovaných medailí byl švýcarský střelec Louis Richardet, který získal 4 zlaté a 2 stříbrné. Olympiády se zúčastnilo asi 2400 závodníků z 28 zemí, z nichž bylo jen velmi málo žen (kolem 50). Poprvé se olympijských her zúčastnila asijská a africká země – na LOH ve Stockholmu debutovalo Japonsko a Egypt. Soutěžilo se ve 14 sportech.

Zajímavostí je, že na těchto hrách poprvé startovaly ženy v plaveckých soutěžích. Poprvé také byly použity moderní technologie: veřejný rozhlas, čas se měřil elektronicky a v atletice se využívala cílová fotografie. Mimo rámec sportovních soutěží probíhaly umělecké soutěže (v architektuře, literatuře, hudbě, malbě a sochařství), v nichž se hodnotila díla se sportovní tematikou. Umělecké soutěže byly součástí olympijských her až do roku 1948.

medaile_stock

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázky – zdroje: alltomhistoria.se, wikipedia.org