5. 5. – Den osvobození Dánska

Každý rok na začátku května slaví Dánsko den svého osvobození od nacistické okupace (dánsky Danmarks befrielse), která trvala od 9. dubna 1940 téměř přesně pět let. Německou nadvládu nad Dánským královstvím ukončilo uzavření kapitulace podepsané německou stranou a britským generálem Montgomerym na straně osvoboditelů. Schůzka i podepsání smlouvy proběhlo 4. května v podvečer a již vzápětí o této pozitivní události informovala BBC ve svém zpravodajském vysílání pro Dánsko. Oslavy dne osvobození se však přesto konají až o den později, tedy 5. května, jelikož teprve od rána tohoto data vstoupila smlouva o kapitulaci v platnost. Je možné se proto občas setkat také s názorem, že určitým způsobem Dánsko slaví dny osvobození rovnou dva.

Ačkoli bylo osvobození výsledkem společných snah všech spojeneckých zemí, za hlavní osvoboditele jsou v Dánsku považovány britské oddíly, které do země dorazily jako první. Jejich příchod se odehrál již 5. května odpoledne, kdy na kodaňské letiště v Kastrupu přistálo letadlo s generálmajorem Dewingem a skupinou vojáků. Jedinou dánskou oblastí, která nebyla osvobozena britskými silami, byl ostrov Bornholm. Poté, co ho během 7. a 8. května bombardovala sovětská vojska, byl stejnou armádou následující den osvobozen. Sovětští vojáci zůstali na místě až do května r. 1946.

Již 12. května projel generál Montgomery během své krátké návštěvy triumfálně centrem Kodaně, avšak tomuto symbolickému potvrzení osvobození předcházely poměrně těžké boje v Kodani i v jiných dánských městěch. Podle dostupných údajů bylo na straně dánských odbojářských skupin zabito v prvních dnech po kapitulaci 83 lidí a na 500 dalších zraněno. V dnešní době je symbolem oslav osvobození umísťování svíček do oken. Tradice pramení ze šťastných vzpomínek na to, jak obyvatelé po dlouhých letech strávených za zatemnělými okny strhávali závěsy z oken a nechávali svítit světla volně do noci.

 

Autorka článku: Zuzana Bartůňková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: politiken.dk