41. Letní filmová škola: Fokus | Finsko

Kde: Letní filmová škola Uherské Hradiště
Kdy: 24.07.2015 (Celý den) – 01.08.2015 (Celý den)

image-plakat-lfs-2015_zm41. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště se v sekci Fokus zaměří na Finsko. Vedle známých a zavedených skandinávských kinematografií (Švédsko, Dánsko) může Finsko pro českého diváka představovat naprosto neznámé teritorium. Finský film není totiž jen Aki Kaurismäki, a proto je cílem Fokusu na letošní Letní filmové škole představit fascinující vývoj finské kinematografie, její rozmanitost a větší než malé množství skrytých pokladů. V programu se tak objeví finské němé filmy, finské odpovědi na tradiční hollywoodské žánry (melodrama, muzikál, sci-fi), retrospektiva režisérské ikony Mikko Niskanena, filmy mapující Finsko ve válce, současná tvorba a samozřejmě hosté. Jedinečné projekce, maximální míra objevnosti a úvody legendárního Olafa Möllera – takový bude letošní finský Fokus.

Zúčastněte se turnaje ve finské venkovní hře Mölkky!

Na LFŠ přijede Mika Kaurismäki, který je, společně se svým bratrem Akim, personifikací moderní finské kinematografie. Na rozdíl od žánrově i motivicky homogenní filmografie jeho bratra jsou filmy Miky Kaurismäkiho rozkročené mezi různými žánry, styly a zeměmi. Zatímco v počátcích své kariéry svými snímky jako Lhář či Vyvrhelové definoval Mika Kaurismäki novodobý finský film, v jejím dalším průběhu se přesunul do Brazílie, kde se věnoval hlavně dokumentům (Rytmy Brazílie). Letní filmová škola představí v rámci retrospektivy především Kaurismäkiho tragikomické finské snímky z 80. let minulého století plné smutných hrdinů, bizarních situací a černého humoru.

Akreditujte se ZDE.
Letní filmová škola Uherské Hradiště je řadu let největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Již od roku 1964 je cílem akce rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců (z nich velkou část tvoří středoškolští a vysokoškolští studenti) a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Po roce 2000 zaznamenala LFŠ výrazný rozvoj – ze semináře primárně zaměřeného na členy filmových klubů se stala druhou největší filmovou akcí na území České republiky, kterou každoročně navštíví tisíce diváků (v posledních letech vždy kolem 6 000 návštěvníků). Filmy jsou promítány v sedmi sálech a dvou letních kinech rozmístěných po celém Uherském Hradišti. Letní filmovou školou pořádá Asociace českých filmových klubů..