4. 6. – Den finských obranných sil

Od roku 1942 je 4. červen ve Finsku Dnem obranných sil (finsky Puolustusvoimain lippujuhlan päivä). V letech 1919–1939 připadal tento památný den na 16. května a připomínal vítězství bílých nad rudými v občanské válce roku 1918. Po finsko-sovětské zimní válce (1939–1940) se uvažovalo, že se datum přesune na třetí květnovou neděli a bude sloužit jako připomínka všech padlých jak v občanské, tak v zimní válce – od té doby je každá třetí květnová neděle ve Finsku Vzpomínkovým dnem na padlé.

K oslavě Dne finských obranných sil se ale Finové záhy vrátili. V roce 1942, za pokračovací války, slavil vrchní velitel finské armády Carl Gustav Emil Mannerheim své 75. narozeniny a byl povýšen na finského maršála. Tento den byl nejprve vyhlášen Dnem narozenin finského maršála (Suomen marsalkan syntymäpäivä), ale záhy byl přejmenován na Den finských obranných sil (Puolustusvoimain lippujuhlan päivä).

Na tento den se ve Finsku vyvěšuje vlajka, udělují vojenská vyznamenání a povýšení a koná se velká vojenská přehlídka, každý rok v jiném městě.
Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: hel.fi