30. 6. – Dánská princezna Anne-Marie

Dne 30. června slaví narozeniny dánská princezna (dánsky Prinsesse Anne-Maries fødselsdag) a řecká královna Anne-Marie, celým jménem Anne-Marie Dagmar Ingrid. Narodila se v roce 1946 králi Frederiku IX. a jeho manželce královně Ingrid jako třetí dcera, je tedy nejmladší sestrou současné dánské královny Margrethe II.

Po sňatku s řeckým králem Konstantinem II. v roce 1964 se Anne-Marie stala řeckou královnou. Tou byla v letech 1964–1974. Již tři roky po jejich svatbě došlo v Řecku ke státnímu převratu, při němž vojenská junta krále svrhla. Ten musel z celou rodinou utéct do exilu. Nakonec se usadili v Anglii, kde žijí dodnes. Řecko i po převratu zůstalo nadále monarchií. Když byla poté v roce 1974 svržena i vojenská junta, bylo vypsáno referendum, v němž se občané Řecka vyslovili proti pokračování monarchie a pro zřízení republiky. Řecká vláda pak nedovolila královskému páru návrat do Řecka do roku 1981.

Páru se narodilo pět dětí: Alexia (nar. 1965), Pavlos (nar. 1967), Nikolaos (nar. 1969), Theodora (nar. 1983) a Philippos (nar. 1986). Před sňatkem s Konstantinem se Anne-Marie musela za sebe i své potomky vzdát nároků na dánský trůn.

Anne-Marie je čestnou ředitelkou bilingvní Řecké koleje v Londýně a prezidentkou Nadace Anne-Marie, která poskytuje pomoc obětem přírodních pohrom v Řecku.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: billedbladet.dk