30. 4. – Den narození švédského krále Karla XVI. Gustava

Dne 30. dubna slaví narozeniny švédský král Karel XVI. Gustav (švédsky Carl XVI Gustaf, födelsedagen), celým jménem Carl Gustaf Folke Hubertus. Narodil se v roce 1946 jako jediný syn prince Gustava Adolfa a princezny Sibylly Sasko-Kobursko-Gothajské. Jeho otec zemřel záhy po synově narození – když bylo Karlu Gustavovi pouhých devět měsíců, zahynul při letecké havárii v Kodani.

Karel XVI. Gustav absolvoval vojenský výcvik a stal se důstojníkem. Dále na Universitě v Uppsale studoval historii, sociologii, politologii, finanční právo a ekonomii. Na švédský trůn nastoupil 15. září 1973 po smrti svého dědečka krále Gustava VI. Adolfa.

V roce 1976 se oženil se Silvií Sommerlath, která nepochází ze šlechtického rodu a s níž se seznámil v roce 1972. Tehdejší panovník Gustav VI. Adolf (tj. dědeček Karla XVI. Gustava) sňatek Karlu Gustavovi nedoporučoval do té doby, než usedne na královský trůn. Podle švédského práva by se totiž korunní princ sňatkem se ženou neurozeného původu býval připravil o možnost stát se švédským králem. Jelikož se ale Karel Gustav se Silvií oženil až potom, co nastoupil na švédský trůn, nebezpečí vyloučení z linie nástupnictví, které mu hrozilo jako princi, pominulo. (Pak se systém následnictví na švédský trůn změnil; díky tomu o možnost stát se švédskou královnou nepřišla následnice trůnu princezna Viktorie, která se jako princezna v roce 2010 provdala za muže neurozeného původu.)

S manželkou královnou Silvií má Karel XVI. Gustav tři děti: korunní princeznu Viktorii (nar. 1977), prince Karla Filipa (nar. 1979) a princeznu Madeleine (nar. 1982). Princezna Viktorie jim v únoru 2012 porodila vnučku Estelle. Sám král má ještě tři starší sestry.

Kromě reprezentativních povinností se král Karel XVI. Gustav věnuje také lyžování, jachtingu, zahradničení a jízdě na koni. Král plní velmi důležitou roli při udělování Nobelových cen, které oceněným každoročně předává ve Stockholmu (kromě Nobelovy ceny míru, tu předává norský král v Oslu).

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: queensconsortofengland.blogspot.no