Peter Jebsen

Pro Norsko jsou jedním z nejtypičtějších produktů pletené oděvy z vlny s tzv. norským vzorem. Ty úplně nejslavnější (a nejdražší) z nich na sobě nesou značku Dale of Norway a jsou produktem textilní fabriky založené dánsko-norským průmyslníkem, podnikatelem a rejdařem Peterem Jebsenem (6. 5. 1824 – 30. 10. 1892).

Peter Jebsen se narodil v dánském městečku Broager, ale již v 19 letech se přestěhoval do norského Bergenu. Za polovinu svého majetku zakoupil říčku Blindheim protékající Ytre Arnou, příměstskou částí Bergenu. Na řece roku 1846 založil úplně první norskou plně mechanizovanou textilní fabriku na zpracování vlny. Firma se velmi rychle rozrůstala a zanedlouho se stala jednou z nejdůležitějších a největších textilních fabrik v Norsku. Za prací se do Ytre Arny stěhovali lidé z celého západního Norska a pro ubytování zaměstnanců, jejich běžný život i zábavu vzniklo v okolí fabriky městečko s obchody, školou, kulturním domem, sportovním zařízením i lékařem.

Peter Jebsen se vyznačoval nejen výjimečnými podnikatelskými schopnostmi, ale i nevídaným talentem vycítit příležitost tam, kde by jiní nic podobného nečekali. V roce 1879 kupuje tento geniální průmyslník soutok řek v malém podhorském městečku Dale 50 km severovýchodně od Bergenu a staví na něm textilní fabriku. Na tom by ještě nebylo nic lukrativního, kdyby ovšem o 4 roky později nebyla otevřena Vossabanen – železniční trať mezi Bergenem a městem Voss, která vedla právě přes městečko Dale. Tím se Jebsenově fabrice otevřely zcela nové možnosti a svému majiteli přinesla nemalé jmění. Firma Dale of Norway existuje dodnes a na norském trhu je přední firmou vyrábějící tradiční vlněné oděvy.

Jebsen se kromě podnikání v oděvním průmyslu věnoval i rejdařství. Na jeho lodi odplouvala do Ameriky řada norských emigrantů. Paradoxem je, že právě díky podnikům, které v Norsku založil, se zrodila řada nových pracovních míst a v sedmdesátých letech vlna emigrace ustala, čímž zanikly i rejdařské aktivity Petera Jebsena.

 

Autorka článku: Lucie Chánová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: sweater.no