26. 5. – Narozeniny dánského korunního prince Frederika

Dne 26. května se v Dánsku slaví narozeniny dánského korunního prince Frederika (dánsky Kronprins Frederiks fødselsdag). Následník trůnu se narodil v roce 1968. Jeho celé jméno zní Frederik André Henrik Christian. Jeho matkou je dánská královna Margrethe II. a otcem její manžel princ Henrik. Má ještě mladšího bratra prince Joachima.

Princ se dne 14. května 2004 oženil s ženou neurozeného původu australskou konzultantkou Mary Elizabeth Donaldson, nyní korunní princeznou Mary. Potkali se v Austrálii při Letních olympijských hrách v Sydney v roce 2000. Mají spolu čtyři děti: prince Christiana (nar. 2005), princeznu Isabellu (nar. 2007) a dvojčata prince Vincenta a princeznu Josephine (nar. 2011).

Princ Frederik studoval v USA na Harvardské univerzitě a v Dánsku, jeho oborem je politologie. Dále se zajímá o změny klimatu a trvale udržitelné zdroje. Princ pracoval v dánské misi při OSN v New Yorku a byl na praxi na dánské ambasádě v Paříži. Má také vojenské vzdělání.

Ve volném čase se princ věnuje sportu, zejména jachtingu a veslování. Zaběhl si také maraton a v roce 2012 se zúčastnil Vasova běhu (Vasaloppet), 90 km dlouhého závodu pro běžkaře, který je jedním z nejdelších lyžařských závodů na světě. V roce 1986 byl součástí expedice do Mongolska a roku 2000 se zúčastnil přechodu severní části Grónska.

Princ Frederik byl oceněn několika vysokými dánskými státními vyznamenáními, např. Řádem slona (Elefantordenen) a Řádem Dannebrog (Dannebrogordenen).

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org