24. 3. – Premiéra první finské opery

24. března 1852 proběhla v Helsinkách premiéra historicky první finské operyHon krále Karla (švédsky Kung Karls jakt, finsky Kaarle-kuninkaan metsästys). Její hudbu složil německý skladatel usazený ve Finsku Fredrik Pacius (1809–1891), mj. autor hudby k finské hymně Maamme. Švédskojazyčné libreto napsal významný finský spisovatel a historik Zachris Topelius (1818–1898). Opera byla po svém uvedení šestkrát reprízována přímo v Helsinkách a o čtyři roky později bylo dílo inscenováno na scéně Švédské královské opery ve Stockholmu.

Děj opery je zasazen do roku 1672 na souostroví Ålandy nacházející se v Baltském moři mezi švédským Stockholmem a finským Turku (v 17. století bylo Finsko ovšem součástí Švédska). V názvu díla zmíněný Karel je švédský král Karel XI. (1655–1697). Mladý král vyjíždí na lov do ålandských lesů obklopujících hrad Kastelholma. Leonora, dcera vesnického rybáře, zaslechne o chystaném spiknutí usilujícím o králův života a Karla včas varuje. Ten ji za to odmění propuštěním jejího snoubence Jonathana, jenž byl uvězněn za nedovolený lov královských jelenů. Inspirací pro zápletku a dramatickou stavbu děje byl Topeliovi a Paciovi bezesporu Beethovenův Fidelio.

Romantická opera má formu singspielu, zpívané pasáže jsou tedy hojně prokládány mluveným slovem – například samotný král Karel ani jednou nezpívá. Hudba vykazuje silný vliv německé a italské opery 19. století, zejména Webera, Belliniho, Verdiho a Donizzetiho. Fredrik Pacius ji místy oživuje finskými prvky jako například zařazením partů pro finský lidový nástroj kantele. Hon krále Karla bývá ve Finsku čas od času inscenován i v dnešní době, dostupných je také několik kvalitních nahrávek. Zde si můžete poslechnout árii Námořníkova píseň z opery Hon krále Karla:

 

Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: amazon.com