23. 12. – Den svatého Þorláka

Den svatého Þorláka (islandsky Þorláksmessa) se na Islandu slaví 23. prosince, tedy den před Štědrým dnem. Svátek je pojmenovaný po Þorláku Þórhallssonovi, islandském katolickém knězi ze 12. století, který v tento den zemřel. Roku 1198 byl prohlášen za svatého. Ačkoli bylo katolictví na Islandu roku 1550 nahrazeno luteránstvím, svátek se slaví dál.

Advent byl v dobách katolictví vyhrazen půstu před vánočními oslavami, a maso tudíž patřilo mezi zakázané pochutiny. Jeho alternativou se v Den svatého Þorláka stal zkvašený rejnok (skata; na obr.), podávaný s vařenými bramborami. Tradice se po ostrově rozšířila ze Západních fjordů kolem poloviny 20. století, a toto jídlo je kupodivu stále populární, ačkoli málokdo si jej vaří doma – charakteristický pach „shnilé“ ryby je jen velmi těžké vyvětrat.

V Den svatého Þorláka se ve většině domácností zdobí vánoční stromek a obchody jsou, tak jako jinde po světě, plné opozdilců, snažících se sehnat vánoční dárky na poslední chvíli. Majitelé obchodů jim vycházejí vstříc prodlouženou otevírací dobou: otevřeno je do 23:00 (běžně obchody zavírají v 17–18 hodin).

 

Autorka článku: Martina Kašparová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: grindavik.is