Den svatého Þorláka (islandsky Þorláksmessa) se na Islandu slaví 23. prosince, tedy den před Štědrým dnem. Svátek je pojmenovaný po Þorláku Þórhallssonovi, islandském katolickém knězi ze 12. století, který v tento den zemřel. Roku 1198 byl prohlášen za svatého. Ačkoli bylo katolictví na Islandu roku 1550 nahrazeno luteránstvím, svátek se slaví dál.
Advent byl v dobách katolictví vyhrazen půstu před vánočními oslavami, a maso tudíž patřilo mezi zakázané pochutiny. Jeho alternativou se v Den svatého Þorláka stal zkvašený rejnok (skata; na obr.), podávaný s vařenými bramborami. Tradice se po ostrově rozšířila ze Západních fjordů kolem poloviny 20. století, a toto jídlo je kupodivu stále populární, ačkoli málokdo si jej vaří doma – charakteristický pach „shnilé“ ryby je jen velmi těžké vyvětrat.
V Den svatého Þorláka se ve většině domácností zdobí vánoční stromek a obchody jsou, tak jako jinde po světě, plné opozdilců, snažících se sehnat vánoční dárky na poslední chvíli. Majitelé obchodů jim vycházejí vstříc prodlouženou otevírací dobou: otevřeno je do 23:00 (běžně obchody zavírají v 17–18 hodin).
Autorka článku: Martina Kašparová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: grindavik.is