19. 6. – Výročí dvou švédských královských sňatků

Dne 19. června se ve Švédsku až do roku 2010 slavilo výročí sňatku (švédsky Bröllopsårsdag) pouze krále Karla XVI. Gustava a královny Silvie, který uzavřeli v roce 1976 (na obr. vlevo). Od roku 2010 se nově oslavuje i svatba korunní princezny Viktorie, která si v tentýž den, ale o 34 let později, vzala svého snoubence Daniela Westlinga (na obr. vpravo).

Král se s královnou, která nepochází ze šlechtického rodu (roz. jako Silvie Sommerlath), zasnoubil 12. března 1976. Brali se tři měsíce poté v kostele Storkyrkan ve Stockholmu. Král byl oblečen v admirálské uniformě, na níž měl připnuta nejvyšší švédská vyznamenání. Královna byla oděna do svatebních šatů od Diora. V kostele bylo přítomno na 1200 hostů, mezi nimi nejdůležitější představitelé států a monarchií z Evropy i ze světa.

Korunní princezna Viktorie si brala Daniela Westlinga, svého osobního trenéra z posilovny, v ten samý den, jako byli oddáni její rodiče, a také ve stockholmském kostele Storkyrkan. Pár se seznámil v roce 2002 a zasnoubil o sedm let později. Svatby se zúčastnilo asi 1200 hostů z celého světa a konala se za obrovského zájmu médií (na místě bylo téměř 2000 novinářů, obřad byl přenášen živě). Princezna na sobě měla šaty s několikametrovou vlečkou a závoj stejné délky. Na hlavě měla diadém, se kterým se vdávala i její matka a který patřil Viktoriině babičce princezně Sibylle. Celkové náklady na svatbu byly vyčísleny na závratných 100 milionů švédských korun, za což švédská monarchie sklidila velkou kritiku.

 

Autor textu: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázky – zdroj: wikipedia.org