Kde jinde by měli slavit den rovnoprávnosti než ve Finsku, zemi, která jako první v Evropě ženám přiznala hlasovací právo. Od roku 2007, kdy byl den rovnoprávnosti (finsky tasa-arvon päivä) poprvé vyhlášen, se vlajka vyvěšuje vždy 19. března, u příležitosti narozenin významné finské spisovatelky, dramatičky a novinářky Minny Canth.
Minna Canth (19. 3. 1844 – 12. 5. 1897) napsala řadu realistických novel a divadelních her, v nichž neúnavně upozorňovala na problémy žen v tehdejším Finsku: jejich špatný přístup ke vzdělání, závislost na zvůli alkoholu holdujících manželů, život v bídě. Zajímaly ji především osudy živořících dělnických rodin.
Sama Minna Canth se po předčasné smrti manžela dokázala postarat o svých sedm dětí a vést nejen finančně úspěšný obchod s nitěmi, ale také významný literární salon, kde se scházeli uznávaní finští umělci.
Sto deset let po své smrti se první finská novinářka dočkala ještě jednoho prvenství. Vedle kněze Agricoly, vojevůdce Mannerheima, filozofa Snellmana a literátů Runeberga, Lönnrota, Leina a Kiviho se stala první a zatím jedinou ženou, na jejíž počest se ve Finsku vyvěšuje vlajka.
Autorka článku: Ema Stašová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: minna.fi