18. 11. – Den vyhlášení Lotyšské republiky

Den vyhlášení Lotyšské republiky (lotyšsky Latvijas Republikas proklamēšanas diena) je lotyšský státní svátek, který každoročně připadá na 18. listopadu. Odkazuje na den vyhlášení nezávislé demokratické Lotyšské republiky v roce 1918, prvního státního útvaru v dějinách lotyšského národa.

Lotyšská republika vznikla na konci první světové války, ale v Pobaltí s koncem války nenastal okamžitý mír. Lotyšsko muselo o svou nově nabytou svobodu a teritorium ještě dva roky bojovat v tzv. lotyšské válce o nezávislost. Teprve v srpnu roku 1920 byla podepsána rusko-lotyšská mírová smlouva (tzv. rižská smlouva).

Teprve až po skončení války o nezávislost mohli představitelé Lotyšské republiky začít vytvářet ústavu, sestavovat parlament a další důležité instituce. V dubnu 1920 se konaly volby do Ústavodárného shromáždění, které se poprvé sešlo 1. května 1920. Poté byl zvolen prezident a sepsána ústava. Samostatná Lotyšská republika formálně existovala do srpna 1940, kdy byla násilně začleněna do Sovětského svazu jako Lotyšská sovětská socialistická republika.

U příležitosti 17. výročí vyhlášení Lotyšské republiky byl v roce 1935 v hlavním městě Rize odhalen Památník svobody (Brīvības piemineklis), který je od té doby důležitým symbolem Lotyšska a lotyšského národa.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org