Den vyhlášení Lotyšské republiky (lotyšsky Latvijas Republikas proklamēšanas diena) je lotyšský státní svátek, který každoročně připadá na 18. listopadu. Odkazuje na den vyhlášení nezávislé demokratické Lotyšské republiky v roce 1918, prvního státního útvaru v dějinách lotyšského národa.
Lotyšská republika vznikla na konci první světové války, ale v Pobaltí s koncem války nenastal okamžitý mír. Lotyšsko muselo o svou nově nabytou svobodu a teritorium ještě dva roky bojovat v tzv. lotyšské válce o nezávislost. Teprve v srpnu roku 1920 byla podepsána rusko-lotyšská mírová smlouva (tzv. rižská smlouva).
Teprve až po skončení války o nezávislost mohli představitelé Lotyšské republiky začít vytvářet ústavu, sestavovat parlament a další důležité instituce. V dubnu 1920 se konaly volby do Ústavodárného shromáždění, které se poprvé sešlo 1. května 1920. Poté byl zvolen prezident a sepsána ústava. Samostatná Lotyšská republika formálně existovala do srpna 1940, kdy byla násilně začleněna do Sovětského svazu jako Lotyšská sovětská socialistická republika.
U příležitosti 17. výročí vyhlášení Lotyšské republiky byl v roce 1935 v hlavním městě Rize odhalen Památník svobody (Brīvības piemineklis), který je od té doby důležitým symbolem Lotyšska a lotyšského národa.
Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org