17. Islandský den

Sobota 14. 4. 2018 se stane pro milovníky Severu a Islandu zvláště malým svátkem, neboť v Městské knihovně v Praze 1 se koná již sedmnáctý ročník ISLANDSKÉHO DNE.

Program je rozdělen do dvou částí. V první přednášce se dozvíme, které ptačí druhy je možné zahlédnout na toulkách po Islandu a který pták na ostrov přináší jaro. Pak vyrazíme na cestu dlouhou 1 600 km v sedle handbiku spolu s jedním vozíčkářem a dvěma choďáky. Půlhodinový film nás zavede na východ ostrova do městečka Reyðarfjörður, kde vznikla unikátní stavba dřevěného kostela svatého Þorláka, A po té se vydáme navštívit nejznámější ostrovy a ostrůvky, které obklopují Island.

Odpoledne zažijeme trochu adrenalinu spolu s šesti babettamaniaky a jejich legendárními mopedy, které dokázaly potrápit i potěšit své majitele. Napětí slibuje i další přednáška o tom, jak přežít ochutnávku nechvalně známé islandské speciality hákarl a jak se vlastně tato pochoutka připravuje. Krásu krajiny mystického Hornstrandiru si vychutnáme v pohodlí sedačky, aniž bychom nazuli pohorky a nasadili těžký batoh na záda.

Závěr Islandského dne bude patřit Grónsku,  do kterého se pořádají výlety z islandského vnitrostátního letiště a které má své nepopsatelné kouzlo stejně jako Island.

Jako vždy bude na místě mini stánek s nabídkou knih od islandských autorů i českých autorů píšících o Islandu, stejně tak jako výběr průvodců a map pro cestovatele. Vše za zvýhodněné ceny.

Dostatek prostoru zbude i na individuální cestovatelské rady a konzultace s odborníky.

Vstupné: dopolední/odpolední blok 60 Kč, celodenní 100 Kč

Dopolední program

09:30-10:30  František Tymr – Ptačí druhy Islandu
10:40-11:40  Jiří Čeloud – S handbiky po Islandu
11:50-12:50  Peter Kováčik – Drevený kostolík na Islande
13:00-14:00  Jan Sucharda – Islandské ostrovy

Odpolední program

14:30-15:30  Libor Vávra, Martin Nykodým – Babettou napříč Islandem
15:40-16:40  Kateřina Pijáčková – Přežila jsem Hákarl
16:50-17:50  Pavel Svoboda – Mystický Hornstrandir
18:00-19:00  Antonín Novák – Grónsko: krása zrozená ledovci

(podrobné anotace níže v článku)

Odkazy:
Oficiální stránka akce na webu Klubu islandských fanatiků
17. islandský den na Facebooku
Přednáška o Grónský na Facebooku

Podrobné anotace přednášek

František Tymr – Ptačí druhy Islandu 50 min

Ptáci zřejmě nebývají hlavním důvodem návštěvy Islandu, ale jistě si vaši pozornost zaslouží. Pravidelně se vyskytujících druhů je zde jen kolem 80, ale více než 300 druhů dalších se zde objevuje jako hosté a z Evropy a také ze Severní Ameriky. Pokud se vaše znalosti o ptačí fauně Islandu zatím omezují jen na papuchalky, přijďte se seznámit např. s ptákem, který sem přináší jaro, který je mezi Islanďany nejpopulárnější nebo nejvyhledávanější štědrovečerní pochoutkou.

Jiří Čeloud – S handbiky po Islandu 45 min

Životní cesta vozíčkáře a dvou choďáků, kteří pouze za pomoci síly vlastních paží ujeli 1 600 km kolem ostrova. 44 dní v sedlech handbiků, 25 dní bez sprchy, desítky vybraných kontejnerů, 1 velké islandské přátelství a nespočet zážitků.

Peter Kováčik – Drevený kostolík na Islande 30+30 min

17. júna 2017 bol v Reyðarfjörður posvätený kostol svätého Þorlaka. Tento vzácny dar ľudí spod Poľany začal slúžiť po dvoch rokoch stavebných prác. Je unikátnou stavbou na Islande, môžete si ho zaradiť k takým klenotom ako Auðunarstofa na Hólare, či Skríðuklaustur.

Jan Sucharda – Islandské ostrovy 50 min

Ostrov Island je obklopen spoustou menších či větších ostrovů, z nichž trvale osídlené jsou jenom tři – Grímsey, Heimaey a Flatey. V přednášce navštívíme nejenom tyto tři, ale několik dalších  – Drangey, Grímsey na WF, Papey, Hrísey a ostrov-neostrov Ingolshöfdi. Na rozdíl od vlastního Islandu na tyto ostrovy nedorazila „tsunami turistického běsnění“ a tak zde návštěvníci nacházejí nejenom vynikající příležitost pro pozorování či fotografování ptactva, ale také dotek s dávnou historii Islandu a nádherný klid a pokoj.

Libor Vávra, Martin Nykodým – Babettou napříč Islandem 50 min

Je léto a skupina šesti mladíků balí teplé oblečení. Babetty jedou na Faerské ostrovy a Island. Země ohně a ledu se jistě nemůže dočkat, až mopedům ukáže záludnost sopečných cest či krásu nespočtu vodopádů. Přijďte si poslechnout, jak vše projeli bez doprovodného vozidla, proč by se s mopedy na Island znovu nevydali a kolikrát táhla Babetta Babettu.

Kateřina Pijáčková – Přežila jsem Hákarl aneb Jak mi začal chutnat fermentovaný žralok 50 min

Během přednášky se dozvíte, jak jsem si našla tak skvělé místo jako je Bjarnarhöfn, jaká je historie a proces výroby vyhlášené pochoutky Hákarl a proč jsem si Island a Bjarnarhöfn tak zamilovala.

Pavel SvobodaMystický Hornstrandir  50 min

Island je každé léto zaplaven turisty, přesto nacházíme divoké místo, kde téměř dva týdny pěšky putujeme opuštěnou severskou krajinou za řevu ptáků a pronásledováni polárními liškami. Vydáme se na mystický poloostrov Hornstrandir, místo, o kterém i sami Islanďani usoudili, že se tam nedá žit. Pokračuji sám stopem islandským vnitrozemím, kde nacházím uprostřed ostrova termální jezírko snů!

Antonín Novák – Grónsko: Krása zrozená ledovci 50 min

Cesty naší CK směřují na západní pobřeží Grónska, kde se do fjordu Jakobshaven odlamuje velkou rychlostí grónský ledovec. Našim hlavním cílem je pozorování obrovitých ker. Oranžové slunce nízko nad obzorem jim dodává pohádková zbarvení a rozehrává divadlo barev, světel a stínů. Setkáváme se zde s Gróňany a jejich polárními psy. Někdy je možné spatřit i dovádějící velryby.

Foto – Klub islandských fanatiků, Pavel Svoboda