16. 3. – Založení Sosialistisk Venstreparti

Sosialistisk Venstreparti (Socialistická strana levice, SV) je norská politická strana, která se zaměřuje na socialistické hodnoty a principy, ochranu životní prostředí, lidská práva, práva žen, pacifismus a toleranci.

Tato politická strana vznikla 16. 3. 1975, ale přímo navazuje na politickou stranu Sosialistisk Folkeparti (Socialistická strana lidová, SF) existující od roku 1961. Vznik obou politických stran byl motivován politikou nejsilnější norské politické strany Arbeiderpartiet (Norská strana sociálně demokratická, Ap), především její zahraniční politikou za studené války. Na rozdíl od vlády se SF i SV stavěla kriticky vůči členství Norska v Severoatlantické alianci a naopak pozitivně k přátelské spolupráci se zeměmi Východního bloku. Od konce 80. let 19. století se hlavní pozornost strany stáčela čím dál více od zahraničněpolitických otázek k domácí situaci a problémům.

V roce 1999 málem došlo k rozpuštění strany, když její vedení a zástupci v norském parlamentu (Stortinget) podpořili vojenský zásah NATO v bývalé Jugoslávii. V letech 2005 až 2013 byla SV součástí vládní koalice vedené premiérem Jensem Stoltenbergem (Arbeiderpartiet). V posledních volbách v roce 2013 strana obdržela 4,1 % hlasů, a získala tak 7 mandátů v parlamentu. V politickém spektru se strana nachází nalevo od sociální demokracie (Ap), ale není tolik radikálně levicová jako komunisté (Norsk kommunistparti, NKP) či Rudí (Rødt).

 

Autor článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: holderdeord.no