15. 8. – Přijetí sámské vlajky a hymny

15. srpna 1986 byla přijata sámská vlajka – vlajka společná všem obyvatelům hlásícím se k sámskému původu napříč státy, v nichž žijí (Norsko, Švédsko, Finsko a Rusko). K přijetí došlo během 13. sámské konference ve švédském městě Åre. Do soutěže bylo přihlášeno přes 70 návrhů, nakonec zvítězila vlajka navržená norskou sámskou umělkyní Astrid Båhl.

Na vlajce (na obr.) jsou zastoupeny tradiční sámské barvy červená, zelená, žlutá a modrá a je na ní také vyobrazen kruh, jenž symbolizuje měsíc (modrá část) a slunce (červená část). Motiv kruhu složeného ze dvou půlkruhů se často vyskytuje na bubnech sámských šamanů.

V Norsku, kde je největší populace Sámů, byl sámské vlajce v roce 2003, při schvalování změn v tzv. Zákonu o Sámech z roku 1987, přiznán oficiální status vedle vlajky Norského království.

Tentýž srpnový den byla rovněž přijata sámská hymna Sámi soga lávlla (Píseň Sámů, doslova Píseň sámské rodiny; původně v severní sámštině) – zatím ale pouze slova, hudba byla zkomponována dodatečně až v roce 1992. Slova pocházejí z básně sámského novináře Isaka Saby, jež byla publikována již v roce 1906. Text hymny byl po přijetí přeložen do všech sámských jazyků. Autorem melodie je Arne Sørli.

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org