14. 7. – Narozeniny švédské korunní princezny Viktorie

Švédská korunní princezna Viktorie dnes slaví narozeniny (švédsky Victoria, födelsedagen). Tento den se ve Švédsku na její počest nazývá Viktoriin den (Victorias dag). Princezna se narodila 14. července 1977 jako Victoria Ingrid Alice Désirée. Je dcerou současného švédského krále Karla XVI. Gustava a královny Silvie a starší sestrou prince Karla Filipa a princezny Madeleine. V den, kdy má princezna svátek a narozeniny (12. března a 14. července), se ve Švédsku oficiálně vyvěšuje vlajka.

Viktorie je následnicí trůnu, ale nebyla jí hned od narození. Čekalo se na mužského potomka královského páru. Když se narodil princ Karel Filip, stal se korunním princem. Z titulu následníka trůnu se ale radoval pouhých sedm měsíců, pak se totiž systém následnictví na švédský trůn změnil a následníkem se stalo nejstarší dítě Karla XVI. Gustava bez ohledu na pohlaví, v tomto případě tedy princezna Viktorie. Pokud na trůn nastoupí, jak se očekává, bude teprve čtvrtou švédskou královnou a první od roku 1720.

Princezna Viktorie se v roce 2010, v tentýž den, jako se brali její rodiče, za obrovského zájmu médií provdala za Daniela Westlinga, svého osobního trenéra z posilovny. Pár se seznámil v roce 2002 a zasnoubil o sedm let později. Necelé dva roky po svatbě se jim narodila dcera Estelle, druhá v linii nástupnictví na švédský trůn po své matce, a v roce 2016 syn Oscar Carl Olof.

Princezna studovala ve Švédsku, Francii a ve Spojených státech. Stáže absolvovala na švédském velvyslanectví ve Washingtonu, v OSN a ve stálém zastoupení Švédska při Evropské unii.

Jako následnice trůnu má mnoho povinností u královského dvora. S oficialitami pomáhá i svému otci. Viktorie se dále účastní státních večeří a akcí, které pořádají její rodiče, je přítomna při státních návštěvách Švédska, oslavách Státního svátku Švédského království nebo při udělování Nobelových cen. Často cestuje do zahraničí, kde propaguje švédský obchod, průmysl a kulturu. V roce 1997 byla založena Nadace korunní princezny Viktorie, jejímž cílem je podporovat volnočasové aktivity dětí a mladých lidí s postižením pohybového ústrojí nebo chronickými nemocemi.

Princezna Viktorie je držitelkou mnoha významných státních vyznamenání, např. nejvyššího švédského Řádu Serafínů (Serafimerorden), dále dánského Řádu slona (Elefantordenen), finského Řádu bílé růže (Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunta), Řádu islandského sokola (Hin íslenska fálkaorða) nebo Královského norského řádu svatého Olava (Den Kongelige Norske St. Olavs Orden).

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: nordlys.no