12. 2. – Narozeniny norské princezny Astrid

Norská princezna Astrid, celým jménem Astrid Maud Ingeborg Ferner, se narodila v 12. února 1932 (norsky Prinsesse Astrids fødselsdag) a je starší sestrou současného krále Haralda V. a zároveň prostřední ze tří sourozenců.  Jejím otcem byl král Olav V. a matkou korunní princezna Märtha, která zemřela už v roce 1954 ve svých 53 letech. V prvních letech vlády svého otce (vládl 1957–1991) proto princezna vystupovala po jeho boku ve funkci první dámy. Doprovázet svého otce při reprezentativních příležitostech měla původně její starší sestra princezna Ragnhild, ta ale v té době přesídlila do Brazílie.

V roce 1961 se princezna Astrid provdala za námořníka a obchodníka Johana Martina Fernera. Plánovaný sňatek vzbudil v té době rozruch, protože princeznin snoubenec již předtím jednou ženatý byl, a to norská luteránská církev vnímala značně negativně. Manželé spolu žijí v Oslu. Vychovali pět dětí: Cathrine (nar. 1962), Benedikte (nar. 1963), Alexandera (nar. 1965), Elisabethu (nar. 1969) a Carla-Christiana (nar. 1972). Od nich mají několik vnoučat.

Princezna Astrid byla oceněna několika vysokými norskými i zahraničními státními vyznamenáními, např. Norským královským řádem svatého Olava (Den kongelige norske St. Olavs orden), Řádem islandského sokola (Hin íslenska fálkaorða) nebo švédským Řádem polární hvězdy (Nordstjärneorden). Sama je patronkou několika neziskových organizací.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: kongehuset.no