11. 6. – Den narození dánského prince Henrika

11. 6. slaví své narozeniny dánský princ Henrik (dánsky Prins Henriks fødselsdag), manžel vládnoucí dánské panovnice Margrethe II. Jeho královský titul není král, ale princ-manžel, dánsky prinsgemalen. Henrik se narodil 11. června 1934 ve Francii v rodině hraběte de Laborde de Monpezat. Celým jménem se princ jmenuje Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat.

Henrikovým rodným jazykem je francouzština, po svatbě se ale naučil dánsky, mluví také plynně anglicky, čínsky a vietnamsky. Poslední dva zmíněné jazyky Henrik studoval společně s právem a politickými vědami. K asijským jazykům má princ blízko, jelikož část dětství strávil s rodinou ve Francouzské Indočíně (Vietnamu). V letech 1959–1962 absolvoval vojenskou službu, a to rovnou v Alžírsku, kde se v tu dobu odehrávala alžírská válka. Poté nastoupil na francouzské ministerstvo zahraničí a pak působil na francouzské ambasádě v Londýně.

V roce 1967 se Henrik oženil s předpokládanou dědičkou dánského trůnu princeznou Margrethe. Po svatbě si podánštil jméno z francouzského Henri na dánské Henrik. Henrik a Margrethe mají dva syny: korunního prince Frederika (nar. 1968) a prince Joachima (nar. 1969). Stejně jako královna i její manžel se zajímá o umění. Vydal několik básnických sbírek a knihy o vaření a vínu.

Princ Henrik je prezidentem a patronem několika organizací a spolků. Bylo mu uděleno několik vysokých dánských státních vyznamenání, např. Řád slona (Elefantordenen) a Řád Dannebrog (Dannebrogordenen), dále francouzských – z nich např. Řád čestné legie (Ordre national de la Légion d’honneur), a několik zahraničních vyznamenání, např. Norský královský řád svatého Olava (Den kongelige norske St. Olavs orden) nebo Řád islandského sokola (Hin íslenska fálkaorða).

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: fyens.dk