10. 6. – Narozeniny švédské princezny Madeleine

Švédská princezna Madeleine se narodila 10. června 1982. Narodila se jako nejmladší ze tří sourozenců švédskému králi Karlu XVI. Gustavovi a královně Silvii. Celým jménem se Madeleine jmenuje Madeleine Thérèse Amélie Joséphine. Je čtvrtou následnicí v linii nástupnictví na švédský trůn, po své sestře korunní princezně Viktorii, její nedávno narozené dceři, tedy své neteři Estelle a bratru princovi Karlu Filipovi.

Princezna se v roce 2009 zasnoubila s advokátem Jonasem Bergströmem, se kterým byla ve vztahu již od roku 2002. Svatba, která se měla původně konat ve druhé polovině roku 2010, ale byla odložena a poté byla včetně zasnoubení úplně zrušena. V současné době je Madeleine vídána ve společnosti amerického finančního odborníka a bankéře Chrise O’Neilla. V říjnu 2012 oznámil pár zasnoubení. O Vánocích pak stanovili datum svatby na 8. června 2013, kdy se svatba uskutečnila.

Princezna Madeleine je nadšená jezdkyně na koních. Sama vlastnila několik koní a pod jménem Anna Svensson se zúčastňovala parkurových závodů. Ráda lyžuje a zajímá se o kulturu, především divadlo, tanec a umění. V roce 2006 zakončila na Stockholmské univerzitě studia historie a etnologie a získala bakalářský titul.

Princezna je členkou a patronkou několika charitativních organizací. V roce 2006 pracovala šest měsíců v New Yorku pro UNICEF v oblasti podpory ochrany dětí a mládeže. Po rozchodu s Jonasem Bergströmem se do New Yorku vrátila a v současné době tam vede nadaci World Childhood Foundation, kterou v roce 1999 spoluzakládala její matka královna Silvie.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: kungahuset.se