1. 5. – Vyhlášení grónské samosprávy

Dne 1. května 1979 dosáhli obyvatelé největšího ostrova na světě Grónska dalšího kroku na cestě své politické emancipace. Po prohlášení Grónska běžným dánským krajem 5. června 1953 byla v květnu 1979 vyhlášena grónská samospráva. K vyhlášení došlo po referendu, v němž se pro autonomii vyslovilo 63 % obyvatel Grónska.

Samospráva zajistila, že se ostrov stal autonomní součástí Dánského království. Hlavou Grónska sice zůstala dánská královna, země ovšem začala být spravována vlastní vládou a parlamentem (dánsky Landsting, grónsky Inatsisartut) a grónští političtí představitelé do svých rukou od Dánů převzali řízení některých politických oblastí, zejména vnitřních záležitostí. Dánsko si mj. ponechalo právo rozhodovat o grónské zahraniční politice, obraně a kontrole přírodních zdrojů.

Právo Gróňanů rozhodovat o domácí politice přineslo dokonce vystoupení Grónska z Evropské unie, kam vstoupilo společně s Dánskem jako jeho teritorium v roce 1973. V roce 1982 totiž na ostrově proběhlo referendum, v němž se obyvatelé vyslovili pro konec členství v EU. Grónsko pak z Unie vystoupilo v roce 1985 a stalo se jejím zámořským územím.

K dalšímu a zatím poslednímu posílení grónské samosprávy došlo 21. června 2009, kdy začaly platit výsledky referenda z listopadu 2008.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: sermitsiaq.ag