Severský literární salón online: Sněhová sestřička

V prosinci bude hostem Severského literárního salónu online překladatelka z norštiny Karolína Stehlíková. Povídat si budeme tematicky o českém překladu vánočního příběhu plného tajemství Sněhová sestřička, který napsala Maja Lunde a ilustrovala Lisa Aisato. Navařte gløgg, připravte misku pepperkaker a otevřte si na Facebooku náš živý přenos. Moderuje Michal Švec.

Besedu budeme streamovat živě ve čtvrtek 17. 12. od 20.00 na Facebooku Skandinávského domu a později bude dostupná také v záznamu na našem YouTube kanále.

Účast zdarma, bez nutnosti rezervace

Sněhová sestřička (vyd. Host, 2019) je nezapomenutelný příběh plný působivých ilustrací, který ocení milovníci Vánoc všech věkových kategorií. Ozdobený stromeček, zapálené svíčky, vůně mandarinek a perníčků. Štědrý den býval pro Juliána tím nejkrásnějším v roce. Jenže letos je všechno jinak. Žádné přípravy se nekonají, doma je ticho a šedo, jako by Vánoce vůbec neměly nastat. Celá rodina totiž truchlí nad ztrátou Juliánovy starší sestry Juni. Naštěstí Julián potká Hedviku, dívku s nejširším úsměvem na světě. To ona mu připomene, jak krásné můžou svátky být, a vrátí mu naději, že by Vánoce přece jen mohly přijít i k nim domů.

Karolína Stehlíková vystudovala obory divadelní věda a norský jazyk a literatura na FF MU v Brně. V současné době působí jako odborná asistentka na Katedře divadelních studií Masarykovy univerzity. Z norštiny překládá nejčastěji divadelní hry, odbornou literaturu související s divadlem a výjimečně také prózu. Do češtiny převedla texty Henrika Ibsena, Jona Fosseho, Fredrika Brattberga, Karin Fossumové a dalších. Spolu se třemi kolegyněmi ze studií provozuje nakladatelství Elg, které se věnuje opomíjeným momentům severské kultury. S několika dalšími absolventy brněnské nordistiky založila v roce 2009 moravskou pobočku Skandinávského domu.

Partnerem akce jsou Překladatelé Severu – spolek sdružující překladatele beletrie ze severských jazyků do češtiny.

Akce se koná v rámci literárního projektu Skandinávského domu, který v roce 2020 podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy a statutární město Brno.