Putování po Laponsku s Helenou Křenkovou

Průvodkyně Helena Křenková připravila celkem čtyři videa o Laponsku, která jsou zpracována formou promítání, tedy komentováním fotografií a map. Nové video je zveřejněno vždy v pondělí v 18:00.

Krátká upoutávka na první díl:
Trekování v oblasti nejvyšší hory Švédska Kebnekaise: popis výstupu na Kebnekaise (2098 m), putování po Kungsleden a veslování přes jezera, ale především méně známá nádherná místa v horách mimo Kungsleden, zajímavé cíle v okolí Abiska a Riksgränsen a přilehlá horská oblast na norské straně (Narvické hory – Narvikfjellene).

Druhý díl:
Nejsevernější švédské město Kiruna a důl na železnou rudu, který život ve městě ovlivňuje úplně ve všem, nyní se část města za souhlasu valné většiny obyvatel stěhuje: proč, jak a kam? Jak se každodenní život přizpůsobuje extrémně nízkým teplotám, polární noci, ale i jaké jsou zde možnosti trávení volného času nebo jak se slaví Vánoce? Nahlédneme i do nedalekého Jukkasjärvi, kde stojí první ledový hotel světa a nejstarší kostelík švédského Laponska. Zmíníme i kosmický výzkum a řekneme si, proč je v Kiruně skulptura rakety.

A na co se můžeme těšit dále? Třetí přednáška (18. května) se bude zabývat švédským národním parkem Sarek, poslední čtvrtá přednáška (25. května) pak ponese název Zima za polárním kruhem.

Odkazy na jednotlivá videa a více informací