Norský písničkář Moddi v Praze, Olomouci a Brně

Norský písničkář Moddi představí koncem září v ČR svoji novou desku Unsongs sestavenou ze zakazovaných a cenzurovaných písní posbíraných po celém světě.
Hudebními cenami ověnčený severský zpěvák tak přijede vyprávět příběhy o nesvobodě a nespravedlnosti.

Zpěvák, písničkář nebo aktivista? Norský multiinstrumentalista Moddi (vl. jménem Pal Moddi Knutsen) o sobě zdaleka nejraději mluví jako o vyprávěči. Jeho písně navazují na starou tradici folkových bardů, kteří chtěli svojí hudbou hlavně vyprávět příběhy. Během své kariéry, která už trvá více než dekádu, nazpíval kromě svých skladeb i coververze písní od Vashti Bunyan, Pussy Riot či Kate Bush a do svého repertoáru převzal písně norských básníků a písničkářů jako jsou Trygve Hoff, Helge Stanges a Ola Bremnes. Na převzatých skladbách je postavené i jeho třetí studiové album Unsongs, na němž v osobitých reinterpracích ožívají písně zakazované, cenzurované či umlčované.

Nápad na koncepční album dostal Moddi, když si přečetl příběh písně Eli Geva norské písničkářky Birgitte Grimstadové pojednávající o izraelském armádním veliteli, který v roce 1982 během libanonské války odmítl vést svoji brigádu do Beirutu. Píseň norské zpěvačky ale nemohla vyjít, protože ji její vydavatel považoval za příliš provokativní. Album Unsongs vychází v polovině září a obsahuje přeložené či přizpůsobené písně ze zemí jako jsou Rusko, Mexiko, Palestina, Norsku či Anglie. Několik autorů je dodnes ve vězení či v exilu, jiní byli zabiti jako chilská folková legenda Víctor Jara nebo alžírský zpěvák Lounes Matoub.

Norský multiinstrumentalista Moddia za své hlavní nástroje považuje tahací harmoniku a akustickou kytaru. Debutoval v roce 2010 albem Floriography, které s ním natočil věhlasný islandský producent Valgeir Sigurđsson (spolupracovník Björk, Sigur Rós nebo CocoRossie). Deska získala dvě nominace na výroční norské hudební ceny. V hlubokých lesích norského kraje Telemark pak našel inspiraci pro další album Set the House on Fire. Na finální podobě desky se podepsal i jeho kolega Einar Stray. Kreativní nakopnutí Moddi následně zhodnotil ještě v albu Kaem va du?, poctě svému domovskému
ostrovu Senja, kde stvořil písničky na texty místních básníků či lidových bájí.

Koncerty v ČR:

27. 9. 20:30 Urban Skøg nebo BLOK (Brno)
28. 9. 20:00 Jazz Tibet Club (Olomouc)
29. 9. 20:00 Kavárna Potrvá (Praha)

BRNO POZOR! Pokud bude hezky, bude koncert v kavárně BLOKK, pokud škaredě, pak vše zůstává ve SKØG Urban Hub

Vstupné do Urban Skøgu: 170-250 CZK
Vstupné do Jazz Tibet Club: 200 CZK
Vstupné do Potrvá: 350/300 Kč (vstupenky)