Letní projekce na švédském velvyslanectví: Čarodějnictví v průběhu věků

Švédské velvyslanectví i letos pořádá filmová promítání pod širým nebem.

Tradici pravidelného uvádění němých filmů s živou hudbou zavedla v Česku Letní filmová škola v Uherském Hradišti. V roce 2017 představila v rámci fokusu Švédsko všechny významné filmy slavné švédské němé éry s doprovodem nejvýznamnějších současných kapel alternativní scény. Nezapomenutelný zážitek propojení černobílého snímku s moderním zvukem teď přinášíme i na zahradu švédského velvyslanectví.

Čarodějnictví v průběhu věků (Švédsko, 1922, 106 min)

Slovy režiséra „historický dokument“ či „pojednání kulturní historie filmem“ se zabývá fenoménem čarodějnictví v proměnách věků, inspirováno návodem pro inkvizitory z 15. století. Zcela unikátní projekt severské kinematografie od dánského experimentátora kombinuje hraný film s vědeckým náhledem. Snímek se odvíjí ve čtyřech kapitolách. První přináší vědecké pojednání o démonech a čarodějnicích v primitivních kulturách. Druhou tvoří série scének demonstrujících středověké pověry týkající se praktikování čarodějnictví či Satanova svádění. Třetí, opět dramatickou formou, inscenuje hon na čarodějnice a proces s nimi. Čtvrtá kapitola dokazuje, nakolik je moderní doba díky lékařskému pokroku schopna rozumět dávným pověrám. (LFŠ)

Mezititulky: švédské, anglické, české

Živý hudební doprovod: Tomáš Palucha

Navzdory jménu nejde o jedince, ale o dvojici. Jan Tomáš a Libor Palucha spojili svá jména v jedno a zrodil se Tomáš Palucha – pódiové alter ego obou hudebníků libujících si v ambientních noisových stěnách, kytarovém minimalismu a melancholických postrockových náladách. Jejich atmosférická hudba má k filmům velmi blízko. Svá vystoupení doplňují zadní projekcí, film Čarodějnictví v průběhu věků doprovodili hudbou poprvé právě na Letní filmové škole v roce 2017. Svou hudbu zakonzervovali do desek Špinavá hra (2014), jež byla vydána fyzicky pouze na kazetě, Kámen mudrců, GURU (obě 2016) a Čaro (2018). (Zdeněk Blaha)

Vstup na zahradu od 21:00, začátek se setměním (cca 21:20)

Počet míst omezen! Vstup je zdarma, ale je potřeba se v případě zájmu registrovat e-mailem na rsvp.prag@gov.se.