Hudební soubor Fčeličky v Praze

V sobotu 14. března vystoupí v Praze unikátní hudební soubor Fčeličky, představují mladá děvčata ze Strážnice a muzikanti s kapelníkem Zdeňkem Musilem. Ve svém repertoáru používají kromě svého rodného jazyka rovněž finštinu a švédštinu.  Zpívají svoje autorské písně, a rovněž písničky na zhudebněné texty Josefa Kainara, v současné době vydávají nové CD „Múzy ky“, již sedmé v řadě.

Fčeličky vznikly jako „sbor“ na základní škole, který založil a utvářel až do dnešní doby učitel Zdeněk Musil. Za dobu své existence prošly obdobím dětských písniček – několikrát vystupovaly ve Studiu Kamarád v České televizi, vydávaly koledy, nazpívaly pro děti půvabné písničky o zvířátkách, o přírodě. Písně svého druhu nazpívaly o Strážnici. V nich jedinečným způsobem evokují minulost tohoto města.

Finské a švédské hudbě se začaly Fčeličky věnovat kolem roku 2012. Brzy měly možnost si zazpívat s finskou skupinou  Värttinä čerpající z folkloru severní Karélie. Tato hudební skupina je považována za rodinné stříbro finské hudby.

Na křest CD Fčeliček „Úlet na sever“ přijela švédská kapela Triakel z Östersundu (producentem kapely je Benny Andersson z Abby). Fčeličky několikrát hrály na Švédském velvyslanectví v Praze a mohli jste je vidět i v soutěži Československo má talent. V loňském roce hrály v Praze na lodi Kamina a poté na Staroměstském náměstí na vánočních trzích.