Dvojvýstava: Ruth Maier & Archy rodiny Maier

Vila Löw-Beer v Brně hostí na jaře 2021 dvojvýstavu Židovského muzea v Praze o osudu židovské dívky s moravskými kořeny, jež prožila část života v Norsku, a příběhu její rodiny prostřednictvím deníků, které si vedla od roku 1933 téměř do své smrti na sklonku roku 1942.

Ruth Maier není tak známá jako Anne Franková, ale i ona si vedla podrobné deníky reflektující přímé zkušenosti s holokaustem. Narodila se v listopadu 1920 ve Vídni, její otec pocházel ze Žarošic a část širší rodiny žila v Brně. Po tzv. křišťálové noci, kterou ve Vídni prožila v předvečer svých osmnáctých narozenin, našla Ruth útočiště v Norsku. Dne 26. listopadu 1942 byla při masovém zatýkání Židů zatčena a poslána do Osvětimi. Z dívčiných zápisků a dopisů sestavil norský básník Jan Erik Vold knihu Deník Ruth Maierové, která v lednu 2021 vyšla v nakladatelství Edika v českém překladu Kateřiny Krištůfkové.

Dvojvýstava bude spolu s českým překladem deníků prezentována na různých místech republiky. Začíná ve vile Löw-Beer, kde je plánována na období 8. března až 9. května 2021. Od 27. ledna se také konají online workshopy pro II. stupeň ZŠ a SŠ Život by mohl být tak krásný, které pracují s deníky Ruth Maier.

Aktuality můžete sledovat na facebookové stránce Ruth Maier & Archy rodiny Maier.

E-vernisáž výstavy ke 100. výročí narození Ruth Maierové: