Dánský snímek Královská aféra přichází do českých kin

Kde: 
Kina v ČR
Kdy: 
12.04.2012 - 20:00

Skandinávský dům se stal partnerem nového dánského snímku Královská aféra, který v dubnu do českých kin uvede distribuční společnost Aerofilms. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander.

Premiéra filmu, který byl vyroben v české koprodukci a z 90 % se natáčel v Čechách, se bude v českých kinech konat 12. dubna 2012.

Více informací na stránkách společnosti Aerofilms.
Hodnocení filmu na ČSFD.


Slovo režiséra
Příběh filmu Královská aféra je založen na jedné z nejdramatičtějších událostí dánských a vlastně vůbec evropských dějin. Pokaždé, když jsem představoval film zahraničním investorům, cítil jsem, že nikdo z nich nevěří tomu, že se něco takového mohlo odehrát, že se tyto důležité události na sklonku 18.století skutečně staly. Nicméně v Dánsku je toto téma součástí školních osnov, stalo se předlohou více než 15 knih (beletristických i faktografických) a dokonce bylo ztvárněno v podobě baletu a opery. Jsem poctěn a považuju za velké štěstí, že právě já mohu tento příběh konečně přenést na plátna kin.

Inspirací mi byly velké filmové příběhy ze 40. a 50.let, kdy filmy připomínaly literární díla, byly vystavěny okolo postav a běhu času a nijak jasně se nedržely klasických scénáristických postupů.

Ale můj tvůrčí tým i mě také nakopla představa toho, že přeneseme skandinávské historické drama do nového století. Rozhodli jsme se, že se budeme držet pravidla, které jsme si sami určili: nechtěli jsme “ukázat” dějiny, nechtěli jsme se zbytečně upínat na zobrazení velkých oficiálních událostí, dobových kostýmů a účesů nebo způsobu tehdejšího stolování.

Spíš nám šlo o to, aby diváci jednoduše prožili ten příběh očima postav, pro které jsou 60.léta 18.století všední současností. Přestože výprava a kostýmy ono období zřetelně odráží, kamera a střih jsou moderní a odpovídají tomu, jak bychom točili a stříhali film, který se odehrává v současné Kodani.

Kruh se uzavírá i díky nádherné filmové hudbě, kterou složili Gabriel Yared a Cyrille Aufort, která příběh zasadila do jeho původních epických kořenů.

Nikolaj Arcel,
Režisér/scénárista


Obrázek - zdroj: www.aerofilms.cz

 

Radio 1 Islandské produkty Skandinávské potraviny Norge.cz O Švédsku.cz Severské listy Klub islandských fanatiků Severská společnost
Radio Wave Česká centra Švandovo divadlo Severské detektivky Hedvábná stezka iLiteratura Čtenář – měsíčník pro knihovny Cinepur
ČRo 3 Vltava Divadlo v Dlouhé Palác Akropolis Klub K4 Světadíl – magazín o cestování, turistice a dovolené Nakladatelství Host Nordic sports – centrum severské chůze v ČR Norské svetry