Cesty severské a české diplomacie: Robert Kvile a Zdeněk Lyčka

Výraz diplomat je původně řeckého původu a označuje osobu, která je pověřena jednat jménem svého státu s představiteli cizích států. Velvyslanci zastávali v historii různé funkce, které máme spojené především s mezinárodní politikou. Jaká je dnešní úloha diplomata? Jsou to vlivní lidé v pozadí nebo spíše reprezentanti kultury a hodnot své země? Jaké je být všude cizincem? A jak si stojí česko-severské vztahy?

V rámci festivalu Dny Severu v Praze i v Brně zveme na setkání o dobrodružstvích kulturní diplomacie, českých stopách na Severu či neprobádaných grónských stezkách s dvěma neobyčejnými muži ošlehanými severním větrem i vltavskými vlnami.

Do debaty přijaly pozvání dvě významné osobnosti, pro které je cestování nedílnou součástí pracovní náplně. Současný norský velvyslanec v ČR Robert Kvile vystudoval slovanskou lingvistiku v Oslu a mluví plynně česky. Cesty diplomacie ho zavedly například do Murmansku či Pákistánu.

Spisovatel a překladatel Zdeněk Lyčka je zaměstnancem ministerstva zahraniční od roku 1990, působil mj. jako český velvyslanec v Dánsku, ředitel Českého centra ve Stockholmu a generální ředitel Českých center. Mluví plynně dánsky a obzvláště se zajímá o grónskou a sámskou kulturu.

Debata se uskuteční celkem dvakrát:

29. 10. 19:00 Galerie Českých center (Rytířská 31, Praha)
– zahájení festivalu Dny Severu v Praze
– moderuje Karolína Stehlíková
– vstup volný

4. 11. 18:00 Otevřená zahrada (Údolní 33, Brno)
– v rámci festivalu Dny Severu v Brně
– moderuje Barbara Gregorová
– vstupné dobrovolné

Akce pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Českými centry, Nadací partnerství, Otevřenou zahradou a Norským velvyslanectvím v ČR, v Brně za finanční podpory statutárního města Brna.

Obrázky – zdroj: Twitter @NorAmbCZ, iliteratura.cz, euroscientist.com